Ünnepeink
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
adsa
 
Linkcsere
 
Homepage
 
 

https://www.baidu.com/

 

 

Welcome to the mobile web

 

 

 

 

 

 

 
Pagerank

GenieRank

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez

Google Pagerank mérés, keresooptimalizálás

Magyar Honlap Linkek

 

Skywalker kora
24ora.eu
alternativhirek.blogspot.hu
facebook.com/bakkecske.net
www.blikkruzs.me

bulvarmagazin.hu
NetÚjság – netujsag.info
NewsFront – hu.news-front.info
NLcafe.me – www.nlcafe.me
Paranormal – paranormal.hu
Remek Cikkek – www.remekcikkek.com
Részvétel – reszvetel.blogspot.com
RTL Klub – www.rtl-klub.me
RTL Most blog – rtl-most.blogspot.hu
Segíthetek – szupertanacsok.blog.hu
Titkos Hírek – titkoshirek.wordpress.com
Tudnivalók – tudnivalok.com
Tuti Hírek – www.tutihirek.org
TV2 FRISS – www.tv2-friss.com
TV2-MOST – www.tv2-most.me
Új Világtudat – ujvilagtudat.blogspot.hu
Varázslatos Világ (Facebook-oldal) – facebook.com/varazslatosvilagunk
vilaghelyzete.blogspot.com / www.vilaghelyzete.com

Welcome to the mobile web

 

 

 

 

 

 

 
Május 1.

Majális eredete
                                          
Május elseje, a munkásság nemzetközi ünnepe a nyolcórás munkanapért folyatott harcban született. De nem mindig volt ez így. A 19. század elején még 11-14 órát dolgoztak a munkások.
Az 1830-as években, Angliában fogant meg először a gondolat, hogy csökkenteni kéne a munkaidőt, de 40 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy az első lépések megvalósuljanak. Az Egyesült Államokban és Európában azonban ez nem ment ilyen könnyedén. A küzdelem az emberibb majusfamunkakörülményekért Amerikában vált komollyá az 1873-as gazdasági válság idején. A kisebb sztrájkok és tüntetések egymást követték, míg végül 1886. május elsejére általános sztrájkot hirdettek a nyolcórás munkaidőért. Több mint 350 ezer munkás ment ki az utcákra, hogy harcoljanak az igazukért. Sajnos a nemes cél emberéletet követelt: Millwaukee-ban a rendőrség a tömeg közé lőtt, és kilencen életüket vesztették. Azonban ez még csak a kezdet volt: sortűz, majd később koholt vádak alapján kivégzések következtek. Ezek az események arra ösztönözték az Amerikai Munkásszövetséget és a Párizsban megalakult II. Iniciálét, hogy május elsején emléktüntetéseket rendezzenek, méghozzá nemzetközi szinten. Céljuk az volt, hogy „minden országban egyidejűleg terjesszék a képviseleti szervek elé követelésüket, hogy törvényesen csökkentsék a napi munkaidőt nyolc órára." Az együttes fellépés 1890-ben valósult meg. Magyarországon is ekkor emlékeztek meg először május elsejéről.

A gyökerek az ókorból erednek

Sokakban felmerül a kérdés, hogy mégis hogy jön a munka ünnepéhez a májusfa állítás, a majális, a felvonulások. E nap gyökerei sokkal korábbra, a pogány Európa múltjába nyúlnak vissza. Méghozzá egészen az ókorig, ugyanis ezen a napon az istenek tiszteletére rendeztek ünnepséget. Elsősorban Maia istennő tiszteletére szóltak a mulatságok, aki a május hónap névadója, és egyben a termékenység és bujaság szimbóluma volt. De tiszteletüket adták Flórának, a virágzó ifjúság és a tavasz istennőjének is.

Már a kelták is ünnepelték

A kelta kultúrában a tűz napját ünnepelték május elsején. A parasztok fáklyákkal vonultak fel a dombokra, ahonnan tüzes kerekeket löktek a szántóföldekre. Úgy hitték, hogy ezzel elűzik a betegségeket okozó gonosz szellemeket és boszorkányokat.

Május elseje több mint egy piros betűs ünnep a naptárban. Megemlékezünk a munkássztrájkok mártírjairól, és emellett ünnepeljük a tavasz, a természet újjászületését. Habár ma már nem a népi hagyományoknak megfelelően ünnepelünk, ez a nap alkalmas arra, hogy a család legalább kimozduljon egy kicsit a szabadba.

Welcome to the mobile web

 

 

 

 

 

 

 
mobil

Tartalom

https://1biztospenzek.blogspot.com/

https://0facebok.blogspot.com

-->

 

Welcome to the mobile web